gototopgototop
Vítejte,
můžete se přihlásit nebo registrovat.    Nepamatujete si heslo?
DolůStránka: 1
Téma: ventilace a kamna vs prostor
#1
Ondra (host)

ventilace a kamna vs prostor 25/11/2010 22:07  
Zdravím. Rozvíjím projekt na saunu a nejsou mi jasné 2 věci. 1.: prodejci uvádí dimenzovat kamna dle rovnice 1m3=1kW. Nicméně když počítám hotové a fungující sauny, ovšem bez lavic, tedy jen jako krychle(!), dostávám se k výsledku max. 0,63 kW na 1m3. Kde je tedy pravda a jak zakalkulovat lavice? 2.: Nemám vůbec zdání o požadavcích na vantilaci sauny. Je potřeba zabudovat vzduchotechniku, či jen průduchy? Jak docílím proudění vzduchu? Jak toto tepelně odizolovat? Kde v sauně je umístit a jak velké? Nerad bych se v sauně udusil nebo tak, ale tohle téma je mi nejmíň jasné. Předem velice děkuji.
 
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
#2
Pavel Dostál (Administrátor)
Administrátor
Příspěvky: 1242
graph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Pohlaví: Muž Bazény, sauny Narozeniny: 01.01.1974
Re:ventilace a kamna vs prostor 25/11/2010 22:35 Karma: 3
Dobrý večer,
nejdřív pár odkazů:

www.abc-bazeny-sauny.cz/forum/stavebni-p...etrani-do-sauny.html
www.abc-bazeny-sauny.cz/forum/stavba-sau...tove-komunikace.html

co se týká výkonu kamen, tak záleží na Vaší představě, za jak dlouho se sauna vyhřeje a hlavně na jakou teplotu předpokládáte saunování. Někomu stačí 85st. někomu 100st. i víc.
Každopádně my navrhujeme kamna v uváděném poměru zhruba 1:1 + podle doporučených hodnot podle výrobce.
Objem lavic a samotných kamen neodečítáme z prostoru.

Odětrání někde naproti kamnům mezi lavicemi komínkem za palubkami zhruba do 2m a pak ven. Přisávání pod kamny. (pouze průduchy). Výměna vzduchu probíhá jednak otevřením dveří, min. 1x za 20min. + stopáním teplého vzduchu komínkem do odvětrání.
U odvětrání nutno počítat s únikem energie, rekuperace se tu nedělá ani nějaké zvláštní izolování.

My děláme odvětrání zhruba 5x10cm u rodinných saun tzn. do 2x2x2m. U veřejných by to mělo být podle velikosti sauny a podle počtu osob.
 
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
Zveřejňujeme soukromou a komerční inzerci.
Soukromý textový inzerát zde na fóru, cena 100 Kč za příspěvek na 1 měsíc.
Komerční textový inzerát zde na fóru s odkazem, cena 200,- Kč za příspěvek na 1 měsíc.
Slevy na více měsíců, nebo více inzerátů.
Příspěvek možno zadat do jakékoliv kategorie fóra.
#3
Ondra (host)

Re:ventilace a kamna vs prostor 30/11/2010 15:26  
Děkuji,
někde jsem četl, že u větších saun ( mohu-li tu svou považovat za větší ) je vhodná vzduchová mezera - mezi vnitřní palubky a parofolií. Při pročítání fóra jsem si ale všiml, že jste odpůrcem vzduchových mezer. Jedná se mi o vnitřní prostor 3200x3300x2400mm, je vzduchová mezera tak zásadní? Konstrukci mám z hranolů 80x80, takže na vzd.mezeru mám dost místa, spíš jsem uvažoval o slabších hranolech.
Připadá mi logické celou kostru postavit na zděný sokl cca 70-100mm vysoký. Už kvůli tepelné izolaci, ale taky bych rád zabránil zatékání vody ( třeba při úklidu ) pod dřevo a izo.vatu. U "saun na klíč" není tento problém téměř vůbec zohledněn. Opravdu není sokl tak důležitý?
Existuje nějaký doporučený odstup svislých hranolů ve stěně sauny? Na 3300mm asi nemůžu nechat jen rohové. Nebo ano? Děkuji
 
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
#4
Pavel Dostál (Administrátor)
Administrátor
Příspěvky: 1242
graph
Uživatelé "offline" Zobrazit profil uživatele
Pohlaví: Muž Bazény, sauny Narozeniny: 01.01.1974
Re:ventilace a kamna vs prostor (sokl, hranoly, folie) 30/11/2010 18:12 Karma: 3
Dobrý večer. Odpůrce vzduchových mezer nejsem, jen si myslím, že jsou nadbytečné a proto je neděláme. Také pokud máte vzduchovou mezeru a za ní někde hliníkovou fólii, tak Vám tam může "zvonit" jak se opřete o stěnu a ta se prohne. Když je tam vata, tak je folie přitlačená palubkami na vatu.

Když jsem si dělal saunu doma, tak jsem si dal 8cm vaty mezi vodorovné hranoly 4x4cm, které byly podloženy kousky kontra hranolů 4x4cm.
Většinou jsme zatím u soukr. saun dávali palubky svisle a hranoly vodorovně. Hranoly zhruba metr od sebe. Spodní hranol asi 1-2cm nad podlahu, aby do něj právě nešla vlhkost. Palubky bu dorazit dolů a vytírat saunu sušším hadrem, nebo se dá i spodek zalištovat, aby nápor ev. vody nešel přímo do palubek. Nicméně i po několika letech jsem nezaznamenal u starých saun nějaké problémy kvůli vytírání mokrým hadrem.

Nicméně sokl na škodu není.

Jak jsem již zmínil, tak odstup hranolů zhruba 1m a to ať svisle, tak i vodorovně.
 
Administrátor zakázal anonymní příspěvky.
Zveřejňujeme soukromou a komerční inzerci.
Soukromý textový inzerát zde na fóru, cena 100 Kč za příspěvek na 1 měsíc.
Komerční textový inzerát zde na fóru s odkazem, cena 200,- Kč za příspěvek na 1 měsíc.
Slevy na více měsíců, nebo více inzerátů.
Příspěvek možno zadat do jakékoliv kategorie fóra.
NahoruStránka: 1




Návštěvnost


TOPlist

Odkazy


Infrapenely

Moderní způsob vytápění pomocí infrapanelů.

Virtuální sídlo pro firmy

Sídla pro firmy a živnostníky v Brně a Praze. Virtuální trvalé pobyty.

Odkaz zde?

Chcete odkaz zde? Kontaktujte nás na AliasProfiCZ()gmail.com

Vybíráme



Vyhledávání


Kontakty



Lumír Konečný
Tel.: 603 869 293
lum.konecny (zav) gmail . com

Kancelář:
Potocká 7, Brno Kohoutovice

Otevřeno:
středa 13.00 - 15.00
(po dohodě i jindy)

Náhodný obrázek


Copyright www.abc-bazeny-sauny.cz | Podmínky použití stránek a možnost citací textů ze stránek. | Reklama na poradenském fóru
Veškerý obsah je chráněn autorskými právy.