Saunová kamna na dřevo – Helo

Jako tepelný zdroj v sauně se v současné době nejčastěji používají saunová elektrická kamna. Někdy je ovšem nutné nebo vhodné použít saunová kamna na dřevo ať už z důvodů absence dostatečně silného elektrického proudu (sauny na chalupách, chatách a zahradní sauny), nebo i z důvodů původního „romantického“ vytápění dřevem, případně z důvodů ušetření energií.

Existuje více výrobců kamen na dřevo do sauny, ale v České republice je jedna značka kamen, která je nabízena nejčastěji. Jsou to saunová kamna na dřevo značky Helo. Kamna Helo jsou určeny pro vytopení sauny o objemu 6-22m3.

Saunová kamna na dřevo

Saunová kamna na dřevo zn. Helo, prodejce Salus

Při stavbě sauny je nutno předem počítat s tím, že sauna bude vytápěna kamny na dřevo, protože díky výkonu kamen, resp. vysokému žáru kamen má podstatně větší odstupy od stěn. Bez

speciální protipožární zábrany okolo palubek by kamna na dřevo museli mít odstup od hořlavých předmětů min. 40cm na každou stranu (dle typu kamen). Jako protipožární zábrana jsou často používány nehořlavé desky přišroubované s mezerami ke stěně ze saunových palubek. Správným zdvojením nebo ztrojením nehořlavých desek a mezerami mezi nimi lze dosáhnout snížení vzdálenosti od stěny. Taktéž je potřeba předem myslet na prostup pro komínovou rouru skrz strop nebo stěnu saunové stěny. Prostupy lze také řešit různě, speciálním nehořlavým komínovým kusem, vyzděním apod. Je potřeba také myslet na prostor před saunovými kamny kvůli bezpečnosti a možnosti přikládat dřevo. Některé sauny mají zajímavé řešení přikládání dřeva z venku. Ve většině saunových kamen jsou zabudovány saunové kameny.

Jak k elektrickým saunovým kamnům, tak i pro kamna na dřevo je možno většinou zakoupit zásobník na vodu z které je vyvíjena pára, případně přímo vyvíječ páry. V zahraničí je možno zakoupit dokonce saunová plynová kamna např. EGG 75 EGG 125K, kdy  jsou kamna zabezpečena tak, že v sauně je jen tepelný výměník a plynová část je z důvodů bezpečnosti umístěna venku mimo saunu. Viděl jsem i domácí sauny, které vyhřívaly obyčejné Petry na dřevo, kdy si majitel nahoře nechal svařit zásobník na kameny. Nicméně u takových kamen nikdy nevíte, zda nevylučují nějaké nebezpečné např. karcinogenní (rakovinotvorné) prvky a plyny.

 

 

Kromě kamen Helo existují i další značky saunových kamen na dřevo např. IMPERIAL, NARVI, SAUNAMEISTER, JUMBO, HARVIA, FT SY 116, FINTEC, ale ty jsem v České republice prodávat nezaznamenal.

 

 

  • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
    * (uveďte včetně http://)
    * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
    * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
    Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,