Whirlpooly, hydromasážní bazény, hydromasážní vany – vířivky

Whirlpooly, hydromasážní bazény, hydromasážní vany – vířivky

V dnešní době jsou populární různé druhy soukromých nebo veřejných hydromasážních bazénů a hydromasážních van. Společně se podíváme na jejich výhody a rozdíly mezi různými typy.

Hydromasážní bazény – rozdělení dle použití

 • privátní (soukromé) hydromasážní bazény, většinou v interiéru nebo i exteriéru (zahrada, zimní zahrada, apod) rodinných domů, chat a chalup.
 • polosoukromé hydromasážní bazény – různé druhy penzionů, hotelů, klubových bazénů, firemních prostor,  případně ubytoven, kde frekvence není tak velká jako např. ve vyloženě frekventovaném místě jako aquaparky apod. (nutno podotknout, že zákon nerozlišuje mezi penzionem a aquaparkem, což znamená, že parametry těchto bazénů by měly být stejné. Reálně ale hygiena a stavební úřad přihlíží na strukturu provozu a provozní řád konkrétního bazénu.)
 • veřejné hydromasážní bazény – aquaparky, veřejné bazény, plovárny, fitness centra, v objektu kde bývají veřejné sauny. (obrovská návštěvnost – frekvence výměny osob). Vyhláška č. 238/2011 Sb. o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch

Hydromasážní bazény – rozdělení dle typu

 • whirlpooly – menší hydromasážní bazén z kterého se voda většinou nevypouští. Vlastní filtrace – většinou kartušová filtrace, případně písková u zatíženějších veřejných bazénů. Vlastní ohřev vody. U soukromých whirlpoolů se dávkování chemie provádí přímo do vody na což se používá často tekutá chemie pro whirlpooly, případně pevná rozpuštěná ve vodě. U veřejných whirlpoolů bývá často přelivový žlab místo skimmeru,  akumulační nádrž, velký pískový filtr a automatika chemizace, což značně prodražuje pořízení. Většina whirlpoolů je tepelně odizolována jak vlastní těleso whirlpoolu, tak i zakrytí hladiny whirlpoolu. Whirlpool je osazen hydromasážními a vzduchovými tryskami s různou funkcí masáží. U dražších variant whirlpoolů je vzduch předehříván, aby v teplé vodě nestudil a byl příjemný. Velikost whirlpoolů je individuální podle osob, ceny, vybavení a způsobu použití. Rozměry masážních bazénů jsou většinou od 180x180cm až 250x250cm. Existují ale i menší rozměry pro 2 osoby kolem 160x180cm nebo naopak velké whirlpooly k plavání např. Swim spa XL od firmy US SPA – Dolní Dobrouč, který má rozměr až 690x390cm a je určen pro komerční veřejný provoz. Tvary whirpoolů mohou být čtverec, obdélník, čtverec se zkoseným rohem, ale i kruh. Při stavbě objektu – rodinného domu nebo komerční stavby by měl stavebník již předem vybrat a naplánovat jaký typ a velikost whirlpoolu či bazénu pořídí, protože dodatečné umístění do objektu je velmi problematické a ceny se prodraží.
 • vířivka – vířivka je v podstatě hydromasážní vany u které je předpoklad vypouštění vody po každém koupání. Vířivka má menší rozměry než whirlpool a tím i menší objem vody. Díky vypouštění není nutné desinfikovat a udržovat vodu teplou a ani filtrovat. Hydromasážní funkce má většinou trochu ochuzena než u whirlpoolu a v principu může mít jak hydromasážní trysky tak i vzduchové trysky. V dnešní době si v koupelnových studiích můžete do klasické vany nechat navrhnout hydromasáže a vzduchové masáže a tím si z obyčejné vany udělat hydromasážní vanu.
 • velké hydromasážní bazény – když pomineme např. Swim spa XL, který je kombinací whirlpoolu a bazénu k plavání, tak lze do jakéhokoliv velkého bazénu v rodinném domě nebo na zahradě zabudovat hydromasážní systém. Ovšem je vhodné s tím počítat již při návrhu bazénu. Dodatečná montáž hydromasážního systému opět prodražuje cenu případně je montáž i znemožněna nebo ztížena. Ve větších bazénech se často umisťují hydromasážní trysky do schodiště, v rozích, nebo na plochách připravených pro sezení. Existují i trysky do stěny či dna. Jako hydromasážní systém lze použít i protiproud s hadicí, který je běžně použit pro plavání na místě. Do bazénů existují i různé další atrakce např. vodní clony, vlnobytí, vzduchovače apod.

 

Ceny hydromasážních bazénů – whirlpoolů a vířivek

Ceny masážních bazénů a van je odvislá od vybavení, rozměru a typu použití.

 • soukromé vířivé vany 15-50tis.
 • soukromé whirlpooly 70-130tis
 • poloveřejné whirlpooly 150-250tis
 • veřejné whirlpooly – cena velmi odlišná dle rozměru a vybavení 250tis až po několik milionů.

 

K whirlpoolům jsou často pořizovány i sauny a infrasauny, resp. do komplexních relaxačních center. Uvedený odkaz se také věnuje stavbě sauny a infrasauny a saunování.

 

 • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
  * (uveďte včetně http://)
  * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
  * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
  Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , , , , , , , , , , , ,