Stavba sauny – postavit si vnitřní nebo venkovní zahradní saunu?

Před pořízením soukromé finské sauny si občas klademe otázku co by pro nás bylo lepší. Investovat čas a peníze do vnitřní sauny nebo do nějaké venkovní zahradní sauny?

Úkol rozhodnout se pro různý typ sauny není jednoduchý, zvláště když uvážíme, že to není jen otázka kam saunu umístit, ale i náklady se stavbou sauny spojené. Příprava na stavbu sauny je také odlišná podle jejího typu. Proto si uvedeme pár potřebných informací, které Vám možná pomohou si vybrat mezi oběma možnostmi.

Sauny a jejich typy, ceny a způsob montáže.

 

Venkovní finská sauna

Externí sauna vestavěná do zahradního domku

 

Vnitřní sauny – umístěná např. do sklepu, do koupelny, tělocvičny, chodby, čisté garáže, pod schody apod. Cena kompletní sauny se může pohybovat dle velikosti zhruba v rozmezí 70-90tis. Samotná stavba není extra náročná – existují sauny, které Vám firmy vyrobí u sebe v dílně a smontují na místě za pár hodin. Vnitřní sauny jsou vhodné pokud máte opravdu někde místo navíc někde v suché místnosti. Cena bývá levnější než při investice do zahradní sauny, např. v zahradním domku. Výhody vnitřní sauny jsou v tom, že je máte hned po ruce, máte více soukromí, spotřeba elektrické energie je také menší než u venkovní sauny. Hodně významnou roli hraje i jejich nižší cena než u venkovních saun.

 

 

Vnitřní soukromá sauna

Finská vnitřní sauna v interiéru

Venkovní sauny – tyto typy saun se většinou vestavují do zahradních domků, které mohou sloužit také i na jiné účely např. uskladnění kol, nářadí apod. A to v případě, že je zahradní domek velký např. 4x4m a zahradní sauna se vestaví v rozměru 2x2m. Cena samotné sauny je opět zhruba 70-90tis, ovšem je nutno připočítat cenu za zahradní domek, která se opět pohybuje podle rozměru od 50-120tis. Také je nutné počítat s větší údržbou domku do budoucna protože je ve venkovním klimatu a je vystaven povětrnostním vlivům. Výhody venkovních saun jsou zvláště kvůli ušetřenému místu v domě, možnost pozvat přátelé aniž by Vám zasahovali do soukromí apod.

 

 

 

Osobně jsem pro vnitřní sauny, ale jsou určité důvody, kdy bych sáhl po zahradní srubové sauně.

  • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
    * (uveďte včetně http://)
    * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
    * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
    Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , , ,